top of page
Польша

Польша

Державна система шкільної освіти


Більшість дітей у Польщі відвідують державні або громадські школи. Усі діти віком від 7 до 18 років, які проживають у Польщі, включно з іноземцями, мають право на безкоштовну освіту в державних шкільних закладах. Наразі система освіти в Польщі перебуває в перехідному стані відповідно до змін, внесених до структури в 1999 і 2017 роках, які повинні бути повністю впроваджені до 2023 року. Найбільш помітна зміна — зникнення гімназії, або неповної середньої школи, і збільшення початкової освіти з семи до восьми років. Крім того, тепер польські учні проводитимуть додатковий рік у ліцеї або середній професійно-технічній школі, перш ніж складати MATURA, польський еквівалент французького бакалавра або англійської A-levels – диплом про середню освіту, який дає їм право подавати документи до університету або вищого рівня освіти.


Інформація для українців 2022


Польські школи прийматимуть усіх дітей віком від 7 до 18 років, які мають завершити обов’язкову освіту. Діти можуть бути зараховані до школи протягом усього шкільного семестру, а клас, який вони відвідуватимуть, буде розраховуватися на основі загальної кількості років, які вони відвідували школу за межами Польщі. Розраховуватиметься або на основі документів, виданих українськими школами, або на підставі декларації батьків дитини. Такі документи не потребують перекладу на польську мову. Список документів Ви зможете знайти нижче. Право на доступ до шкільної освіти (або, точніше, до обов’язкової освіти) не пов’язане зі законністю проживання. https://ukraina.interwencjaprawna.pl/how-can-an-ukrainian-child-be-enrolled-into-a-polish-school/


Як  обрати школу?


Щоб записати дитину до школи, спочатку потрібно вибрати певну школу. Перелік шкіл доступний у реєстрі шкіл та навчальних закладів. Державна школа в регіоні, де проживає дитина-іноземець, приймає їх автоматично, а інші школи, початкові та інші, приймають їх, якщо для них є місце.


Список документів


До школи яку ви обрали, ви повинні подати заяву про прийняття вашої дитини. До заяви про прийняття дитини до школи додайте документи, що підтверджують відвідування дитиною школи в Україні. Немає необхідності перекладати ці документи на польську мовою. Подайте всі документи директору обраної школи. Якщо ви не маєте документів, що підтверджують навчання дитини, напишіть заяву про загальні роки навчання дитини в школі України та вкажіть школу/школи, в яких навчалася Ваша дитина.


Особливості приватних шкіл


У Польщі зростає кількість приватних або недержавних шкіл. Ці школи частково фінансуються державою, але переважно батьками та сторонніми організаціями. У Польщі існують приватні початкові, старші та середні школи. Багато з них є міжнародними школами з навчанням англійською мовою. Приватні школи в Польщі відрізняються за вартістю. Залежно від багатьох факторів річна плата за навчання може становити від 10 000 до 60 000 доларів. 


Мова навчання, наявність інтеграційних класів


Польська, наявність інтеграційних класів залежить від школи


Віза, візові питання


У зв'язку з військовою агресією Росії проти України, уряди країн ЄС, Грузії, Канади та США  надають українцям програми захисту від війни. Українці, які шукають прихистку від війни на території цих країн, отримають дозвіл на проживання та працевлаштування, діти можливість продовжувати навчання в місцевих школах.


Якщо Ви маєте намір поїхати до Польщі не по програмі захисту від війни, тоді для навчання потрібна Національна віза (тип D) список документів: https://www.gov.pl/web/ukraina-uk/visa-type-D


Важливі посилання


bottom of page