top of page
Чехія

Чехія

Державна система шкільної освіти


Відвідування школи в Чехії є обов'язковим у віці від 6 до 15 років. Навчання в державних школах до 18 або 19 років є безкоштовним.  Діти з особливими потребами навчаються окремо. Початкова освіта в Чехії триває дев’ять років, зазвичай у віці від 6 до 15 років. Діти можуть отримати початкову освіту в різних школах, які також можуть використовувати різні типи освітніх програм. У віці 15 років учні переходять з початкової школи в середню.  Деякі учні, за бажанням батьків, можуть перейти до гімназії в 11 років після складання вступного іспиту. 


Гімназії — це школи, орієнтовані на певний напрямок навчання, але все ж надають учням початкову освіту. Крім того, студенти можуть вибрати відвідування консерваторії. Усі ці різні типи шкіл надають учням початкову освіту, яка дозволяє їм продовжувати здобувати вищу освіту на середньому та університетському рівні.  Старша середня освіта може бути загальною або професійно-технічною, зазвичай триває чотири роки (10-13 класи) і не вважається обов’язковою. Студенти, які закінчили навчання з сертифікатом про професійну освіту, часто не продовжують навчання в класичній системі освіти, а замість цього відразу продовжують кар’єру в обраній галузі. Середню освіту відвідує невелика кількість учнів, оскільки більшість відвідує 8-річну гімназію після 5-го класу, що веде їх до 13-го року навчання.


Інформація для українців 2022


Детальна інформація по вступу до школи та підтримка для  українських батьків мігрантів в Чехії: https://cutt.ly/oZ61qzy


Як  обрати школу?


Щоб знайти початкову школу у вашій зоні навчання (визначеній на основі вашої постійної адреси в Чехії), ви можете скористатися цим веб-сайтом: https://www.seznamskol.cz/zakladni-skoly/.  Також можна подати заявку на навчання в школі в іншому районі, але діти з району відвідування школи матимуть пріоритет.


Список документів


Для вступу до школи необхідні такі документи:

  • свідоцтво про народження; 

  • заява;

  • картка медичного страхування; 

  • підтвердження адреси в районі, де знаходиться школа(якщо ви подаєте заяву в окружну школу); 

  • табелі минулих років (якщо дитина змінює школу).


Особливості приватних шкіл


Більшість дітей відвідують державні школи, але є також нещодавно створені приватні та церковні школи. Приватні та церковні школи стягують плату за навчання.   Більшість приватних шкіл багатомовні, тому заняття в них проводяться чеською та англійською мовами, іноді німецькою.  Зв'язок із визнаними університетами в усьому світі також підвищує привабливість приватних шкіл. Плата за навчання в приватних школах дуже різниться і залежить від того, яку додаткову освіту ви хочете отримати для своєї дитини. Річна плата може коливатися від приблизно 50 000 чеських крон за до приблизно 450 000 чеських крон.


Мова навчання, наявність інтеграційних класів


Чеська мова.

Школа надасть Вам інформацію про те, як буде проходити адаптація Вашої дитини в школі – зокрема, про можливість безкоштовних занять чеською мовою та про іншу підтримку.


Віза, візові питання


У зв'язку з військовою агресією Росії проти України, уряди країн ЄС, Грузії, Канади та США  надають українцям програми захисту від війни. Українці, які шукають прихистку від війни на території цих країн, отримають дозвіл на проживання та працевлаштування, діти можливість продовжувати навчання в місцевих школах.


Якщо Ви маєте намір поїхати навчатися до Чехії не по програмі захисту від війни, тоді необхідна довгострокова віза з метою навчання. https://www.mzv.cz/kiev/uk/x2004_09_06/vizova_informace/dlouhodoba_viza_a_pobyty/x2016_01_28_4.html


Важливі посилання


bottom of page