top of page
Швейцарія

Швейцарія

Державна система шкільної освіти


Система освіти Швейцарії значною мірою децентралізована. Кантони відповідають за питання освіти. Ця система контролюється Державним секретаріатом з питань освіти, досліджень та інновацій (SERI). 


Навчання є обов'язковим для всіх дітей і підлітків від 9 до 11 років. Державні школи безкоштовні. Діти починають обов'язкову освіту у віці приблизно від чотирьох до шести років і приблизно до 15 років. Це також регулюють кантони. Структура системи Швейцарії починається з початкової освіти (свого роду дитячий садок), потім неповна середня освіта, за якою слід старша середня освіта, яка може включати професійне навчання. У початковій школі учні навчаються разом. Після початкової школи учні розподіляються відповідно до їхніх академічних здібностей та інтересів. Більшість шкіл і кантонів для цього вводять іспити для зарахування.


 Діти та підлітки з особливими освітніми потребами мають право на навчання та підтримку спеціалістів від народження до 20 років.  У Швейцарії домашнє навчання є рідкістю. Насправді закони, що стосуються цього, відрізняються від кантону до кантону, і в деяких кантонах це вважається незаконним.


Інформація для українців 2022


Відповідно до кантонального шкільного законодавства рішення про те, коли дитина, що потребує захисту, може йти до школи приймає кантон, до якого Вас призначили або комуна (гемайнде). До цього необхідно зареєструвати місце проживання в муніципалітеті (гемайнде). Діти, що потребують захисту, як правило, зараховуються до школи якомога швидше. 

Однак за певних обставин може виникнути невелике очікування.   https://www.sem.admin.ch/sem/de/home/sem/aktuell/ukraine-hilfe.html


Як  обрати школу?


Щоб зареєструвати дитину до школи, зверніться до органів освіти у вашому конкретному кантоні. Ви можете знайти їх список на освітньому веб-сайті Educa


Список документів


Для іноземних студентів єдиного списку документів для шкіл немає, тому для отримання переліку документів потрібно зв'язатися безпосередньо зі школою.


Особливості приватних шкіл


Приватні школи у Швейцарії називаються Privateschule або écoles privées, залежно від кантону, в якому ви проживаєте. Однак вони не такі популярні, як державні школи, і в основному призначені для дітей-іноземців.  У Швейцарії є різні типи приватних шкіл, які пропонують різноманітні навчальні програми та можливості. Примітно, що їх гонорари можуть бути значними. 


У приватних школах зазвичай менший розмір класів і кращі умови, ніж у державних школах, що є частиною їхньої привабливості для іноземних батьків. Вони також можуть запропонувати мультикультурне середовище, яке має свої переваги. 


Навчальні програми в цих школах відрізняються; наприклад, вони можуть запропонувати: 

  • освіта за швейцарським зразком (Matura); 

  • міжнародно визнаний міжнародний бакалавр (IB); 

  • навчальна програма для певної країни (наприклад, США, Великобританії, Японії чи Іспанії) альтернативний підхід до освіти та дотримування релігійної філософії, філософії Монтессорі або Штайнера-Вальдорфа.  


Міжнародні школи у Швейцарії зазвичай пропонують міжнародно визнані кваліфікації. При подачі заявки в міжнародну школу в Швейцарії вам потрібно буде надати певні документи. Наприклад, вам доведеться показати попередні шкільні документи вашої дитини та посвідку на проживання. Вам також потрібно буде підтвердити, що ви маєте медичне страхування та страхування від нещасного випадку для вашої дитини та сплатити реєстраційний внесок.


Мова навчання, наявність інтеграційних класів


Німецька, французька, італійська або ретороманська в залежності від кантону. Традиційно вивчення мови відіграє важливу роль у Швейцарії. У школі учні вивчають другу офіційну мову Швейцарії, а також англійську.


Віза, візові питання


У зв'язку з військовою агресією Росії проти України, уряди країн ЄС, Грузії, Канади та США надають українцям програми захисту від війни. Українці, які шукають прихистку від війни на території цих країн, отримають дозвіл на проживання та працевлаштування, діти можливість продовжувати навчання в місцевих школах.


Якщо Ви маєте намір приїхати навчатися до Іспанії не по програмі захисту від війни, тоді необхідно оформити студентську візу. Документи і вимоги для отримання: https://static.tlscontact.com/media/ua/tlscontact_documents_list_kbp2ch_uk_studies.pdf


Важливі посилання


bottom of page